Search
:

کسی که نهان و آشکار٬ و کردار و گفتارش تفاوتی نکند٬ به راستی امانتش را ادا و عبادتش را خالص کرده است.


پرتال اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر ارومیه
تشرح جزئیات اجرای ساختار جدید شهرداری- ارومیه از زبان شهردار/دعوت شهردار ارومیه از نیروهای جوان شاغل در شهرداری برای ارائه برنامه مدیریتی

تشرح جزئیات اجرای ساختار جدید شهرداری- ارومیه از زبان شهردار/دعوت شهردار ارومیه از نیروهای جوان شاغل در شهرداری برای ارائه برنامه مدیریتی

نویسنده: Admin/چهارشنبه, 05 مهر,1396/دسته ها: اخبار

رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
تشرح جزئیات اجرای ساختار جدید شهرداری- ارومیه از زبان شهردار/دعوت شهردار ارومیه از نیروهای جوان شاغل در شهرداری برای ارائه برنامه مدیریتی

شهردار ارومیه در مصاحبه ای جزئیات اجرای ساختار جدید شهرداری ارومیه را تشریح کرد .

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر ارومیه، محمد حضرت پور، شهردار ارومیه در مصاحبه با واحد خبرو اطلاع رسانی شهرداری ارومیه با موضوع چارت جدید شهرداری ارومیه، جزئیات این طرح را تشریح کرد که در ادامه می آید؛

خبرنگار: در مورد ساختار جدید شهرداری توضیح دهید؟

شهردار ارومیه: موضوع تغییر ساختار شهرداری ارومیه یک تکلیف حاکمیتی است که به تناسب آن نیروهای قراردادی شاغل در شهرداری با شرایطی که از طریق استانداری اعلام شده به نیروی پیمانی تبدیل می شوندو از این طریق دغدغه امنیت شغلی آنها تامین می شود. در گذشته این توان را نداشتیم که نیروها با این مدل و این تعداد وارد سیستم کنیم و امروز این امکان با این ساختار برای نیروهای شاغل در شهرداری فراهم شده است.

اکنون بالغ بر 2800 نیروی قراردادی در شهرداری وجود دارد که اکثرا از طیف کارگری و دارای تحصیلات هستند و در سیستم فعلی حق آنان ضایع می شود وموافقت ما با تبدیل این نیروها به پیمانی که با نیروهای موجود پیمانی به 1800 نفر در شهرداری ارتقا می یابد، فرصت مناسبی برای این نیروها و نیروهایی است که داری توان وتجربه و تخصص مناسب هستند تا از امنیت شغلی مناسب برخوردار شوند.

خبرنگار: اجرای ساختار جدید شهرداری چه مزایا ومعایبی دارد؟

شهردار ارومیه: بین پرسنل شهرداری نگرانی هایی وجود دارد که با برگزاری آزمون و تبدیل نیروهای شهرداری به پیمانی به 1800 نفر از بین 2800 نفر نیروی قراردادی ، تکلیف1000 نفر نیروی باقیمانده چه می شود؟ خدای نکرده اجرای سیاستهای نرم دولت در این زمینه به این منجر نشود که بقیه به عنوان نیروی مازاد در سیستم معرفی شوند و آینده آنها به خطر بیفتد.

دغدغه دیگری که در این زمینه است، با توجه به اینکه شهرداری ها در ایران بیشتر عملیات محور هستند و به تبع این، نیروهای عملیاتی بیشتری دارند. اجرای ساختار باعث افزایش بدنه ستادی وکاهش بدنه عملیاتی نشود و در این صورت در آینده شهرداری اختلال ایجاد میکند، که تلاش می کنیم با تدابیر ویژه این اتفاق نیفتد.

مزیتی که در پیاده سازی این طرح وجود دارد، امنیت شغلی و روانی نیروهای شاغل در شهرداری تامی می شود.در هر صورت این تغییر ساختار اتفاق مبارکی است که در این زمینه همراه دولت هستیم و از آن حمایت می کنیم.

خبرنگار: فراخوانی از سوی اداره کارگزینی شهرداری با موضوع ارائه برنامه مدیریتی برای نیروهای جوان با سابقه 5 سال منتشر شده، در این زمینه ونتایجی که از این فراخوان انتظار دارید، بگویید.

شهردار ارومیه: اتفاقاتی که اخیرا در انتخاب استانداران صورت گرفت و موضوعاتی که پیرامون به اصطلاح پیری دولت بو جود آمد، مرا به این فکر انداخت که چرا یک استان دارای داشبورد مدیریتی نباشد تا افراد توانمندی که علاقه به ارائه برنامه در زمینه استانداری هستند به آن رجوع کنند و رزومه خود را ثبت کنند.

من با الگوگیری از این برنامه در صدد پیاده سازی داشبورد مدیریتی در شهرداری هستم، به عنوان مثال من شهردار شناخت کافی از معاونین و مدیران ارشد شهرداری دارم، ولی شناخت کافی از نیروهایی که در بین 4500 نفر پرسنل شهرداری مستعد هستند، ندارم، با اجرای این سیستم در چارت جدید تلاش می کنیم این مشکل نیز رفع شود.

در ساختار جدید شهرداری تعداد 125 جایگاه مدیر میانی داریم و با این برنامه این امکان برای پرسنل مستعد و جوان که علاقه مند به حوزه مدیریت هستند ودر خود توان و شایستگی آن را می بینند، ایجاد شده، برنامه خود را ارائه نمایند که این اقدام شروع شده و دارای نواقصاتی در حوزه علاقه مندی افراد، مرتبط با پست های مدیریتی بود که حوزه معاونت برنامه ریزی شهرداری نسبت به رفع و تکمیل آن در روزهای آینده اقدام می کند.

از برنامه های ارائه شده در قالب فرم مربوطه از سوی کارشناسان جوان شهرداری، در روزهای قبل چند مورد را دیدم که دارای ایده ها و برنامه های خوب ومناسبی بود.

جزئیات این برنامه از این قرار است که به هر پست مدیریت میانی که به تعداد 125 جایگاه است، 5 نفر برنامه و طرح ارائه دهند و بعد از آن با رعایت شاخص های برنامه و طرح،تعیین صلاحیت های فردی و تخصصی و غیره یک نفر برای تصدی پست مربوطه انتخاب می شود.

با پیاده سازی داشبورد مدیریتی شهرداری امیدوار به این هستیم که برای آینده شهر ارومیه مدیران دارای تخصص و شایستگی، تربیت و آموزش داده شود و به عنوان سرمایه ارزشمند در سالهای آینده برای معاونت ها و شهرداران مناطق و پست های مدیریتی دیگر استفاده شود و این موضوع انگیزه ای برای افراد توانمند ایجاد کند و حقی از آنها ضایع نمی شود. هرچند در سالهای گذشته نیز شبیه این برنامه برای تحصیلات کارمندان و کارگران شهرداری در حوزه تحصیلات صورت گرفت و امروز زمان بهره مندی برای این کارکنان است.

در این مورد درخواست و خواهش من از کارشناسان جوان شهرداری این است که نسبت به درخواست اینجانب با جدیت رفتار کنند و برنامه های خود را برای پست مدیریتی میانی با لحاظ علاقه و تخصص به معاونت برنامه ریزی شهرداری تحویل دهند.

سوال: آیا اجرای طرح استفاده از نیروهای جوان در بدنه شهرداری در شهرداری ها دیگر نیز اجرا می شود یا این امر فقط در شهرداری ارومیه در حال عملی شدن است؟

شهردار ارومیه: نخیر، این طرح فقط در شهرداری ارومیه پیاده می شود و من شخصا از سالهای گذشته پیگیر و علاقه مند به این امر بودم و امروز نیز میانگین سن مدیریتی در شهرداری ارومیه 40 سال است و کمترین میانگین سن مدیریتی در پست شهرداری مناطق در بین شهرداری های کشور متعلق به شهر ارومیه است.

در تایید این برنامه، در سالهای گذشته والان نیز در موضوع شهرداران شب نیز تعداد 40 نفر نیروی جوان به عنوان شهردار شب انتخاب کرده ام و این دنباله همان تفکر جوان گرایی و تربیت مدیر جوان در شهرداری است.

موضوع مهم دیگری که در شهرداری ارومیه است، پست های مدیریتی برای افراد دائمی نیست و افراد غیر توانمند جای خود را به افراد توانمند خواهند داد تا سیستم شهرداری پویاتر شوند و حقی از کارشناسان واجد شرایطی که من شهردار شخصا شناختی از آنها ندارم یا احتمالا مدیران ارشدی که از طرف من منصوب شدند آنها را معرفی نکنند، ضایع نشود و مجددا در خواست می کنم که نیروهای توانمند از این طرح استقبال کنند که قطعا آینده شهر ارومیه به وجود آنها نیاز دارد.

سوال آخر: آزمون تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی شهرداری ارومیه چه زمانی برگزار می شود وتاثیر قبولی افراد در امر تبدیل وضعیت به چه میزان است ؟

شهردار ارومیه: زمان برگزاری آزمون از سوی وزارت کشور و استانداری اعلام می شود.

قبولی در آزمون به میزان 50 درصد در تبدیل وضعیت نیروها از قرادادی به پیمانی تاثیر دارد و 50 درصد نیز سوابق و توانمندی های افراد درنظر گرفته می شود.

شهردار ارومیه در پایان از نیروهای قراردادی واجد شرایط آزمون خواست نسبت به آمادگی برای آزمون مجد باشند و به عنوان مثال طوری نشود که مهندس عمران جوانی که به طور شبانه ریزی برای شهرداری زحمت میکشد، غافل از این آزمون شود و فردا جایگاه مناسب خود را پیدا نکند

تعداد نمایش ها (59)/نظرات (0)

کلمات کلیدی:

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
دی ان ان